Sok z kiszonej kapusty – czy powinniśmy go spożywać?

Kiszonki są od wieków nieodłącznym elementem polskiej kuchni – nie tylko świetnie smakują, ale mają także szereg prozdrowotnych właściwości. Do często pomijanego probiotyku należy naturalny sok z kiszonej kapusty. Oczywiście nie każdy musi go lubić, jednak jego regularne spożycie może przynieść spektakularne efekty dla naszego zdrowia.

Sok z kiszonej kapusty – właściwości

Sok z kiszonej kapusty jest prawdziwą skarbnicą zdrowia. Każdy powinien spożywać go regularnie, by chronić organizm przed wieloma groźnymi chorobami. Niestety – sok z kiszonej kapusty często traktujemy po “macoszemu”, często wylewając go lub po prostu wyrzucając. Sok z kiszonki powstaje w wyniku fermentacji mlekowej, która zachodzi z udziałem szczepów bakterii Leuconostoci i Pediococcus. Są to naturalne probiotyki – bakterie te kolonizują florę jelit, dzięki czemu pełnią funkcję wspomagającą naszą odporność, chroniąc przed rozwojem wielu groźnych chorób. Sok z kiszonej kapusty jest bardzo bogatym źródłem antyoksydantów, które opóźniają procesy starzenia, ponadto sok normalizuje soki żołądkowe i wykazuje działanie bakterio i grzybobójcze. W soku z kiszonej kapusty można znaleźć bogate źródło magnezu, wapnia, sodu czy witamin z grupy B. Kiszonki regulują masę ciała i są skuteczne podczas stosowania diet.

Jak można spożywać sok z kiszonej kapusty?

Sok z kiszonki nadaje się do bezpośredniego spożycia. Można pić 0,5-1 szklanki tego napoju dziennie, jednocześnie nie powinno się przesadzać. Mniejsze dawki można stosować w celach profilaktycznych. W poszukiwaniu najlepszego soku z kapusty powinniśmy się udać na lokalny targ lub sklep z ekologiczną żywnością. W takich miejscach sok z kiszonej kapusty jest zdrowym produktem, który pochodzi z niewielkich gospodarstw. Wiadomo, że nie każdy musi lubić smak kiszonek – dla takich osób przeznaczony jest liofilizowany sok, który ma postać łatwych do połknięcia tabletek. Lepiej unikać soku pochodzącego z marketu – jego skład to istna tablica Mendelejewa! Kategroczynie nalezy odłożyć produkt, który powstał na bazie kwasku cytrynowego lub octu – taka kapusta nie może mieć wiele wspólnego z kiszonką, a tym samym nie ma swoich dobroczynnych właściwości.

Kiedy nie pić soku z kiszonej kapusty?

Sok z kiszonej kapusty jest odradzany u osób cierpiących na nadciśnienie, z zespołem jelita wrażliwego czy z wrzodami żołądka. Sok z kiszonej kapusty zawiera spore ilości soli, dlatego też może nadmiernie obciążać nerki. Właśnie dlatego należy pamiętać, by pić nie więcej niż 1 szklankę soku dziennie.

Liść zdjęcie utworzone przez timolina - pl.freepik.com